NVS Pohybem se učíme
Škola realizuje pro zájemce z řad dětí zapsaných v MŠ i pro veřejnost metodu NVS Pohybem se učíme. Poskytovatelem je Mgr. Martina Peluchová, garantem Cortex Academy, PhDr. Marja Volemanová.
Neuro-vývojová stimulace (NVS Pohybem se učíme®) je ucelený program k inhibici primárních reflexů. Testy i cviky vychází z psychomotorického vývoje dítěte. Program je rozdělen do 30 týdnů, ale je možné podle potřeby cviky cvičit déle. Cviky se dělají každý den, přibližně 5-10 minut. Program NVS Pohybem se učíme® je realizován ve spolupráci s rodiči. Setkání malé skupiny dětí s lektorkou probíhá 1x týdně.
Rodiče vítáni
Škola je zapojena do projektu Rodiče vítáni. Chceme, aby se rodiče cítili v naší škole dobře a škola vytvářela podmínky pro jejich zapojení do běžného chodu.
Škola splňuje povinná kritéria a snaží se je naplňovat v co nejvyšší míře. Směřujeme také ke splnění nepovinných kritérií.
Strava zdarma (JMK)
Škola je zapojena do projektu financovaní celodenní stravy dětem ohroženým chudobou.
Recyklohraní
-
Cílem projektu je prohloubit znalost žáků a studentů v oblasti předcházení vzniku, třídění a recyklace odpadů a umožnit jim osobní zkušenost se zpětným odběrem baterií a drobných elektrozařízení. Od roku 2020 došlo k rozšíření o problematiku šetrné spotřeby vody a následně o téma klimatická změna.
-
Projekt je určen všem MŠ, ZŠ i SŠ v České republice a účast v něm je bezplatná. Zdarma je i dodání sběrných nádoby na použité baterie a drobné elektrozařízení a také následný odvoz po jejich naplnění.
-
Recyklohraní rozvíjí vztah dětí k životnímu prostředí formou tematických her, praktických činností, kvízů a menších projektů, ale také přímou účastí dětí na sběru použitých baterií a drobného elektrozařízení.
Prorodinné aktivity (město Hodonín) – Cestička k rodině
Během celého školního roku 2024/2025 jsou pro rodiny s dětmi připraveny různé akce. V letošním roce se věnujeme v rámci Školního vzdělávacího plánu oblasti ekologie a svět s podtitulem Cesty ke kamarádům. Téma vyjadřuje vyjadřujeme potřebu vést děti k získání kompetencí v oblasti sociálních dovedností v pozitivním a bezpečném prostředí. Učit je chápat sebe sama ve vztazích a společnosti, přijímat svou roli a zodpovědnost za své konání, chápat, že lidé jsou různí, ale každý je důležitý.
Zároveň do vztahů zapojujeme i ekologii, jako téma, které je významné a má velký dopad. Chceme v dětech probudit lásku ke světu, který je potřeba chránit a pečovat o něj, aby byl příjemným místem pro život lidí, zvířat i rostlin.
Aktivity, které připravujeme, slouží tedy k tomu, aby se dítě dostalo do širokého společenství. Poskytujeme bezpečný prostor k propojování rodin, vytváření přátelských vazeb a podporu místní komunity. Plánované aktivity přivádí tuto komunitu do prostředí zahrady, kterou postupně přeměňujeme tak, aby se mohla stát pravidelným místem setkávání i mimo školní akce.
SFŽP – Smysl(ů)plná zahrada (ukončeno)
V období 1/2023 – 8/24 realizujeme projekt Smysl(ů)plná zahrada, který je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Chceme umožnit dětem se speciálními vzdělávacími potřebami trávit více času venku, přirozeně rozvíjet oslabené dovednosti a vnímat přírodu všemi smysly. Naše smys(ů)plná zahrada bude plná rozlišných chutí, vůní, tvarů, barev, textur… Upravený prostor zahrady bude vybudován vstřícně k volně žijícím živočíchům, díky terénním úpravám a skladbě rostlin bude lépe hospodařit s vodou a rozšíří místní komunitě zdravé zelené prostředí.
OP JAK – Smysluplné vzdělávání (ukončeno)
Naše škola realizuje projekt Smysluplné vzdělávání, reg.č. CZ.CZ.02.02.XX/00/22_002/0001307 podpořený z výzvy MŠMT Podpora škol formou projektů zjednodušeného vykazování – OP JAK.
Projekt je zaměřen na inovativní metody a formy vzdělávání, profesní rozvoj pedagogů MŠ a spolupráci s rodiči.
Tento projekt je spolufinancován EU.
Projekt smysluplné vzdělávání se realizuje v období 9/22 – 8/24.
OP VVV – Moderní výuka (ukončeno)
V období 9/2020 – 8/22 realizovala naše škola projekt Moderní výuka, reg.č. CZ.02.3.X/0.0/0.0/20_080/0018044 podpořený z výzvy MŠMT Podpora škol formou projektů zjednodušeného vykazování – Šablony pro MŠ a ZŠ III.
Projekt byl zaměřen na osobnostně sociální a profesní rozvoj pedagogů MŠ – zahraniční stáže pedagogických pracovníků MŠ, rozvojové aktivity MŠ – projektový den ve škole, projektový den mimo školu.
Hlavním cílem projektu bylo zajistit kvalitní podmínky pro inkluzivní vzdělávání. Tento projekt byl spolufinancován EU.
Národní plán obnovy – Digitalizujeme školu (ukončeno)
V období 1/2023 – 12/23 realizovala naše škola projekt Digitalizujeme školu podpořený z Národního plánu obnovy.
V rámci Investice č. 2: Vybavení škol digitálními technologiemi z komponenty 3.1 Inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace z Národního plánu obnovy vynaložila škola finanční prostředky k dosažení cíle č. 174 zakoupením digitálních technologií a vybavení na podporu digitální gramotnosti a zavedením nových vzdělávacích programů v oblasti IT.